Call us +32 55 86 00 09 or send an e-mail to info@wax-it.eu
From €50 in the BeNeLux + competitive shipping rates across Europe.
With our returns portal this can be done easily within 14 days.
PXE 80 12 - EC
| TYPE | Polishing machine |
| TYPE OF POLISHING MACHINE | DA |
| MAX. POLISHING PAD | 80 mm |
| MAX. BACKING DISC | 75 mm |
| POLISHING | 3 + 12 mm |
| TPM | 400 - 5.800 |
| DIMENSIONS (LxWxH) | 265 x 65 x 95 mm |
| WARRANTY | 2 Years |
| EXTRA WARRANTY | + 1 year after registration with FLEX |
| BATTERY | Yes |
| PLUG | EU |
| VOLTAGE | 10.8 V |
| WEIGHT | 0.6 kg |
| EAN | 4030293209916 |
FLEX PXE 80 10.8-EC
What's so special about the PXE 80 10.8 - EC?
The FLEX PXE 80 12-EC is the powerful, upgraded successor to the wildly popular 10.8V version. This cordless mini polisher operates on the updated 12V platform, ensuring even greater endurance and consistent power. It is the ultimate "smart" machine for every detailer, thanks to the unique Quick-Connect system. This allows you to switch between rotary and eccentric (3mm or 12mm stroke) in seconds without tools. Whether you are performing spot repair, restoring headlights, or polishing the most complex interior parts, the brushless motor (EC) ensures a long lifespan and impressive performance in a compact package.
MANUAL
How do you use the PXE 80 10.8 - EC?
Insert a charged 12V battery into the base of the machine. Select the desired adapter (rotary for heavy-duty work, eccentric for finishing) and click it into the head by pulling the retaining ring downwards. Then attach the corresponding backing pad (30mm or 75mm). The machine features four speed settings that are easy to read on the LED display. Start the machine with the throttle switch for a smooth run-up. Thanks to its compact design, you can hold the PXE like a "pen" for precision work or grip the head for more pressure. Easily switch adapters during the process to go from coarse sanding to fine polishing without having to change machines.
FLEX PXE 80 10.8
Watch our explainer video.
Related products ↴
Call us on +32 55 86 00 09 or send an e-mail to info@wax-it.eu
From €50 in the BeNeLux + competitive shipping rates across Europe.
With our returns portal this can be done easily within 14 days.







